
DIAGNOSTYKA
Diagnostyka bezdechu sennego
Czym jest Obturacyjny Bezdech Senny(OBS)?
Obturacyjny bezdech senny (OBS) jest schorzeniem polegającym na powtarzających się epizodach zatrzymania lub spłycenia (ograniczenia) oddechu spowodowanych całkowitym bądź częściowym zablokowaniem przepływu powietrza w górnych drogach oddechowych. Dochodzi to tego wówczas gdy mięśnie kontrolujące górne drogi oddechowe nadmiernie rozluźniają się podczas snu.
Epizod bezdechu lub spłycenia oddychania prowadzi do zmniejszenia ilości tlenu, narażając organizm na funkcjonowanie w szkodliwych warunkach. Przerwy w oddychaniu mogą trwać od kilku do kilkunastu sekund i powtarzać się nawet kilkaset razy w ciągu nocy. Osoby z bezdechem zwykle śpią bardzo niespokojnie, wiercą się w łóżku, przekładają kołdrę i poduszkę. Chory często wybudza się i gwałtownie wciąga powietrze ustami. Sen nie jest wtedy regenerujący, nie dodaje sił i nie pozwala właściwie wypocząć.

Jeśli chrapiesz i jesteś zmęczony to możesz cierpieć na bezdech podczas snu!
Sprawdź, czy możesz mieć obturacyjny bezdech podczas snu, który może powodować choroby zagrażające życiu, w tym: wysokie ciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy serca, udar, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) i zastoinową niewydolność serca. Bezdech podczas snu to poważne zagrożenie zdrowia.

Wykonaj indywidualny test senności
Pierwszym etapem jest przeprowadzenie u pacjenta badania ankietowego oceniającego ryzyko występowania zaburzeń oddychania w czasie snu i/lub nasilenie objawów obserwowanych w ciągu dnia. Może być to na przykład skala senności Epworth.

Umów się na wizytę teraz
Jeśli zdajesz sobie sprawę z faktu, że masz problem z chrapaniem i bezdechem sennym umów się na wizytę już dzisiaj!

Zagrożenia poważnymi schorzeniami
Przeprowadzone niedawno badania wykazały związek między chrapaniem i bezdechem podczas snu a wieloma poważnymi schorzeniami. Nieleczone chrapanie i bezdech podczas snu mogą przyczyniać się do występowania wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca, udarów, cukrzycy i depresji.
- Bezdech podczas snu występuje u ponad 50% osób cierpiących na cukrzycę typu 2.
- Ponad 35% osób, u których występuje bezdech podczas snu, cierpi też na wysokie ciśnienie krwi, co z kolei zwiększa ryzyko choroby serca.
- Co więcej, 83% osób, u których wysokie ciśnienie krwi utrzymuje się pomimo przyjmowania co najmniej trzech leków, cierpi też na bezdech podczas snu.
- Na bezdech podczas snu cierpi ponad 70% osób, u których wystąpił udar.
- Ryzyko spowodowania wypadku samochodowego jest siedem razy większe w przypadku osoby cierpiącej na bezdech podczas snu.

Czym grozi nieleczony OBS?
Przeprowadzone niedawno badania wykazały związek między chrapaniem i bezdechem podczas snu, a wieloma poważnymi schorzeniami. Nieleczone chrapanie i bezdech podczas snu mogą przyczyniać się do występowania
Ponad 35% osób, u których występuje bezdech podczas snu
cierpi też na wysokie ciśnienie krwi, co z kolei zwiększa ryzyko choroby serca
Blisko 83% osób, u których wysokie ciśnienie krwi
utrzymuje się pomimo przyjmowania co najmniej trzech leków, cierpi też na bezdech podczas snu.
Ponad 50% osób cierpiących na cukrzycę
Bezdech podczas snu występuje u ponad 50% osób cierpiących na cukrzycę typu 2.
Ponad 70% osób, u których wystąpił udar
cierpi na bezdech podczas snu
7x większe jest ryzyko spowodowania wypadku samochodowego
w przypadku osoby cierpiącej na bezdech podczas snu.
Jak leczy się OBS?
Po wykryciu przez organizm zatrzymania oddychania ośrodek kontroli w mózgu sprawia, że budzisz się, aby zaczerpnąć powietrza i wznowić oddychanie. Następnie zasypiasz i cała sytuacja się powtarza. Brak tlenu i regularne szokowe wznawianie oddychania – godzina po godzinie, noc po nocy – ogromnie obciąża organizm. Nawet jeśli rano odczuwasz tylko niewielkie zmęczenie, procesy zachodzące w organizmie są znacznie poważniejsze. Dobrze, że szukasz pomocy. Masz do wyboru kilka możliwości leczenia, które warto omówić z lekarzem. Za najskuteczniejszą metodę leczenia obturacyjnego bezdechu sennego uważa się wytwarzanie stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP).
Na podstawie nasilenia objawów choroby pacjenci kwalifikowani są do różnych metod leczenia.
Na podstawie nasilenia objawów choroby pacjenci kwalifikowani są do różnych metod leczenia. Wszyscy pacjenci z obturacyjnym bezdechem podczas snu powinni otrzymać zalecenie redukcji masy ciała oraz prozdrowotnej modyfikacji stylu życia, obejmującej również unikanie spożycia środków nasennych i alkoholu przed snem.

Stosowanie protez
powietrznych (CPAP)
Rzucenie
palenia
Wymuszanie pozycji bocznej w przypadku bezdechów występujących tylko w pozycji na wznak
Redukcja
masy ciała
Leczenie przewlekłego nieżytu błony śluzowej górnych dróg oddechowych (alergie)
Operacje korygujące drożność górnych dróg oddechowych

Czym leczymy bezdech senny?
Aparat CPAP złoty standard w leczeniu bezdechu.
W większości przypadków przyczyną bezdechu jest zapadanie się tkanek w gardle podczas snu i blokowanie przez nie drogi oddechowej.
Za najskuteczniejszą i powszechnie uznawaną metodę leczenia obturacyjnego bezdechu sennego (OBS) uważa się stosowanie Aparatu CPAP, który umieszczony przy łóżku dyskretnie dostarcza powietrze pod ciśnieniem przez rurkę i niewielką maskę lub system poduszek nosowych.
Efekty prawidłowego leczenia OBS

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
ul. Wały Gen. Dwernickiego 43/45
42-202 Częstochowa
+48 34 534 50 00
+48 887 345 000
rejestracja@cm-klara.pl