ECHOLASER - Innowacyjna metoda usuwania guzów

Centrum Chirurgii Małoinwazyjnej
Nowoczesne metody leczenia
W ramach CM Klara funkcjonuje Centrum Chirurgii Małoinwazyjnej, w którym wykorzystujemy najnowsze rozwiązania z zakresu chirurgii i medycyny, aby móc zoferować naszym Pacjentom nowoczesną alternatywę do klasycznych zabiegów chirurgicznych. Dzięki zastosowaniau takich rozwiązań znacząco zmniejsza się inwazyjność zabiegu, czas pobytu w szpitalu oraz okres rekonwalescencji.
Czym jest
Echolaser?
Echolaser to innowacyjne, mało inwazyjne usuwanie guzów (łagodnych i złośliwych) przy pomocy lasera pod kontrolą USG. Zabieg pozwala na precyzyjne zlokalizowanie guzów oraz ich szybkie i bezpieczne dla pacjenta usunięcie.
Co leczymy z wykorzystaniem technologii Echolasera?

JAK DZIAŁA ECHOLASER?
Echolaser jest połączeniem dwóch technologii tj. ultrasonografii i lasera.
Technologia Echolaser polega na przezskórnym wprowadzeniu światłowodów kwarcowych i transmitowaniu energii laserowej do tkanki przez ściśle określony czas. Proces ten powoduje nagrzanie się tkanek, aż do ich całkowitego zniszczenia z zachowaniem wystarczającego marginesu bezpieczeństwa. Emitowana przez laser energia działa precyzyjnie w ściśle określonym miejscu i jest dobrze tolerowana przez organizm.
- Echolaser umożliwia przeprowadzanie mikroinwazyjnych zabiegów termoablacji/termoterapii z użyciem ultradźwięków
- Do usuwania guzów są wykorzystywane aplikatory o średnicy 0,8 mm, która jest jedną z najmniejszych aktualnie wykorzystywanych w medycynie.
- Są one wprowadzane w okolice guza przezskórnie, bez konieczności nacinania powłok ciała –w wielu przypadkach zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego
- Poprzez elastyczne światłowody kwarcowe o małej średnicy bezpośrednio do guza trafia emitowana przez urządzenie energia świetlna o długości fali 1064 nm.
- Energia trafia bezpośrednio do docelowej tkanki i nagrzewa ją – poprzez proces koagulacji ulega ona nieodwracalnemu zniszczeniu bez konieczności wycinania.
Zastosowanie technologii ultradźwiękowej umożliwia monitorowanie w czasie rzeczywistym prawidłowego rozmieszczania aplikatorów światła laserowego, monitorowanie leczenia oraz sprawdzanie efektywnego obszaru koagulacji
ATUTY ZABIEGU ECHOLASER
DLA KOGO POLECANA JEST TA METODA?
- Dla pacjentów w każdym wieku
- Dla osób ze zmianami łagodnymi i złośliwymi
- Dla osób z przeciwwskazaniami do zabiegów wykonywanych w znieczuleniu ogólnym

Echolaser w leczeniu łagodnych guzków tarczycy
Tarczyca jest nieparzystym gruczołem dokrewnym, zlokalizowanym w przednio-bocznej części szyi w okolicach krtani. Tarczyca zbudowana jest z dwóch płatów, kształtem przypomina motyla. Ten stosunkowo niewielkich rozmiarów gruczoł, ważący zaledwie około 30 gramów pełni w organizmie bardzo ważną rolę. Determinuje m. in. pracę serca i układu pokarmowego, reguluje procesy termoregulacyjne, odpowiada za stan kości, wygląd skóry a także płodność. Wytwarzane przez tarczyce hormony, tj. tyroksyna (T-4) i trijodotyronina (T-3) regulują liczne funkcje fizjologiczne, w tym nasz metabolizm.
Zaburzenia w produkcji tych hormonów mogą powodować nadczynność lub niedoczynność tarczycy.
Inną, bardzo częstą występującą chorobą tarczycy są guzki tarczycy, zwane również wolami guzkowymi. Guzki tarczycy występują szczególnie u kobiet, a ich powszechność rośnie wraz z wiekiem.
Atuty Echolaser w leczeniu łagodnych guzków tarczycy.
- Emitowana przez laser energia działa precyzyjnie w ściśle określonym miejscu i jest dobrze tolerowana przez organizm,
- Laser pozwala na ograniczenie dostarczania energii do zdrowej tkanki dzięki czemu umożliwia precyzyjne leczenie zmian w obszarach krytycznych.
- Termiczne niszczenie guzów oszczędzające zdrowe tkanki i zachowujące funkcję narządu
- Zniszczenie termiczne „in situ”, a w konsekwencji zmniejszenie objętości guzka
- Zabieg krótkotrwały, małoinwazyjny oraz bezpieczny dla pacjenta, bez konieczności stosowania znieczulenia ogólnego
- Zmniejszenie objawów uciskania na tchawicę i naczynia krwionośne
- Przywrócenie prawidłowego funkcjonowania tarczycy
- Brak konieczności stosowania hormonalnej terapii zastępczej.
- Poprawa walorów estetycznych
- Brak blizn na ciele,
- Brak bólu pozabiegowego lub nieznaczny ból pozabiegowy
- Bardzo krótki czas zabiegu (do kilkunastu minut)
- Szybki czas powrotu do zdrowia


Echolaser w leczeniu ROZROSTU GRUCZOŁU KROKOWEGO
Łagodny rozrost gruczołu krokowego (ang. BPH – benign prostatic hyperplasia) jest chorobą mężczyzn związaną z rozrostem komórek gruczołowych i komórek podścieliska gruczołu krokowego.
Dane epidemiologiczne wskazują, że występuje u ponad połowy populacji powyżej 50. roku życia i z wiekiem częstość jej występowania wzrasta.
Objawy choroby związane są z uciskiem powiększonego gruczołu krokowego na przebiegającą przez jego wnętrze cewkę moczową i związanym z tym utrudnieniem w oddawaniu moczu, dzieli się na dwie grupy:
Objawy podrażnieniowe:
- częstomocz
- nykturia (oddawanie moczu w nocy)
- gwałtowne parcia na mocz - niemożność powstrzymania mikcji
- ból w trakcie mikcji
Objawy przeszkodowe:
- trudność w rozpoczęciu mikcji
- osłabiony strumień moczu, mikcje przerywane
- wydłużony czas mikcji
- wykapywanie moczu po mikcji
- zatrzymanie moczu.
Echolaser jest jedną z najnowocześniejszych, mikroinwazyjnych metod terapeutycznych wykorzystywanych w leczeniu łagodnego rozrostu prostaty.
Jest to zabieg niechirurgiczny, który dzięki wykorzystaniu energii lasera umożliwia precyzyjne zniszczenie planowanego obszaru gruczołu krokowego.
Co wyróżnia zabieg łagodnego rozrostu gruczołu krokowego z wykorzystaniem technologii Echolaser:
- Rodzaj dostępu: Echolaser wykorzystuje dostęp przezkroczowy i polegają na wprowadzaniu bardzo cienkich igieł pod kontrolą usg, aby dotrzeć do obszaru podlegającego leczeniu
- Brak konieczności usuwania tkanki gruczołu krokowego: energia lasera jest dostarczana bezpośrednio do wnętrza prostaty powodując koagulację tkanki z bardzo precyzyjnym punktem odcięcia pomiędzy obszarem poddanym martwicy i zachowanym niezmienionym obszarem tkanek. Obszar poddany martwicy ulega następnie naturalnej resorpcji znosząc ucisk cewki moczowej i poprawiając odpływ moczu
- Leczenie niechirurgiczne: radykalnie zmniejsza liczbę powikłań takich jak krwawienia, infekcje, impotencja i wytrysk wsteczny, a także pozwala leczyć pacjentów cierpiących na zaburzenia krzepnięcia, przyjmujących leki przeciwzakrzepowe w ramach terapii, której nie można wstrzymać lub zmienić
- Leczenie małoinwazyjne: krótka rekonwalescencja po zabiegu, zwykle związana z 1-2 dniowym pobytem w Szpitalu
- Możliwość wykonania zabiegu w znieczuleniu miejscowym: zabieg z zastosowaniem Echolasera odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub podpajęczynówkowym co pozwala uniknąć ryzyka związanego z zabiegami anestezjologicznymi i czyni metodę dostępną dla pacjentów z przeciwwskazaniami do znieczulenia ogólnego.


UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
ul. Wały Gen. Dwernickiego 43/45
42-202 Częstochowa
+48 34 534 50 00
+48 887 345 000
rejestracja@cm-klara.pl