
ENDOSKOPOWA PLASTYKA żołądka
Czym jest Endoskopowa Plastyka Żołądka?
Endoskopowa Plastyka żołądka to procedura bariatryczna pozwalająca na zmniejszenie objętości żołądka nawet o 70%. Jest to nieoperacyjny zabieg w trakcie, którego za pomocą gastroskopu do żołądka pacjenta wprowadzany jest system szyjący, dzięki któremu lekarz ma możliwość znacznego zmniejszenia jego wielkości.
Endoskopowa Plastyka Żołądka wymaga zaangażowania w zdrowszy tryb życia. Pacjent musi wprowadzić trwałe, zdrowe zmiany w swojej diecie oraz regularnie ćwiczyć, aby osiągnąć długotrwałe rezultaty.


KONTAKT WS. ZABIEGÓW
ul. Wały Gen. Dwernickiego 43/45
42-202 Częstochowa
Tel: +48 34 534 50 15
Tel: +48 515 664 920
Mail: zabiegi@cm-klara.pl
Dlaczego przeprowadza się Endoskopową Plastykę Żołądka?
Zabieg jest wykonywany, aby poprzez zmniejszenie nadmiernej wagi ciała pacjenta zredukować lub wyeliminować występowanie problemów zdrowotnych, do których m.in. należą:
- Choroby serca i udar mózgu
- Wysokie ciśnienie krwi
- Bezdech senny
- Cukrzyca typu 2
- Niealkoholowe stłuszczenie wątroby
Dla kogo jest Endoskopowa Plastyka żołądka?
Endoskopowa plastyka żołądka jest przeznaczona dla osób, których wskaźnik masy ciała (BMI) wynosi powyżej 30, którym nie udało się utrzymać utraty wagi poprzez samą modyfikację stylu życia i które nie kwalifikują się lub nie chcą się poddać tradycyjnemu chirurgicznemu zabiegowi bariatrycznemu. Kwalifikację do zabiegu zawsze przeprowadza lekarz prowadzący i decyduje, czy procedura ta jest dla danego pacjenta wskazana i korzystna. Bardzo istotne jest aby Pacjent był zdeterminowany do wprowadzenia zdrowego stylu życia, regularnych badań lekarskich i udziału w terapii behawioralnej.
Przebieg zabiegu
Endoskopowa Plastyka Żołądka wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Zabieg wykonuje się przy użyciu endoskopu wyposażonego w system szyjący, który wprowadza się przez gardło do żołądka pacjenta. Lekarz za pomocą tego systemu zakłada szwy, które zmieniają strukturę żołądka poprzez odpowiednie zmniejszenie go. W wyniku zabiegu znacznie zostają ograniczone możliwości przyjmowania pokarmów przez pacjenta.
Dalsze postępowanie po zabiegu
Po zabiegu pacjent najczęściej pozostaje w szpitalu przez jeden dzień. W pierwszych dniach po zabiegu pacjenci mogą odczuwać nudność oraz bóle brzucha, które z czasem będą ustępować. Przez okres kilku tygodni należy unikać dźwigania oraz przemęczania się. Warto zaplanować urlop, aby pozwolić organizmowi powrócić do pełni sił. Przez minimum dwa tygodnie po zabiegu pacjent pozostaje na diecie płynnej, a następnie zgodnie z zaleceniami dietetyka przechodzi do pokarmów półstałych, aby ostatecznie przejść do regularnej, zrównoważonej diety.
Etapy zabiegu
- Wprowadzenie endoskopu z systemem szyjącym do żołądka pacjenta
- Zszywanie ścian żołądka
- Zaciskanie szwów wewnątrz żołądka
- Zmniejszenie objętości żołądka nawet o 70%
Prosimy zabrać ze sobą:
- posiadaną dokumentację medyczną,
- dokument ze zdjęciem i nr PESEL
- wypełnioną ankietę anestezjologiczną
- wyniki badań laboratoryjnych
- pozostałe dokumenty
- przybory do higieny osobistej i obuwie zmienne.
Przygotowanie przed zabiegami
W każdym przypadku lekarz przeprowadza kwalifikację do określonego zabiegu podczas konsultacji ambulatoryjnej.
Jeśli pacjent zakwalifikuje się do endoskopowej plastyki żołądka, zespół medyczny udzieli mu szczegółowych instrukcji dotyczących przygotowań.
Przed zabiegiem może być konieczne wykonanie niezbędnych badań i testów laboratoryjnych.
Dodatkowo mogą zostać wprowadzone przez lekarza ograniczenia w jedzeniu, piciu oraz przyjmowaniu leków. Pacjent może być również zobowiązany do rozpoczęcia programu aktywności fizycznej.
Pobyt w oddziałach szpitalnych CM Klara
Oddział Szpitalny przy CM-Klara przygotował dla chorych po zabiegach operacyjnych jedno i dwuosobowe pokoje pacjenta. Wszystkie pokoje wyposażone są standardowo w łazienkę z natryskiem i łącze internetowe.
Każdy pacjent po zabiegu operacyjnym otoczony jest całodobową opieką przez personel lekarski i pielęgniarski.
Serwowane posiłki uwzględniają preferencje żywieniowe pacjenta oraz wymogi związane z dietą.

BLOK OPERACYJNY
Szpital Klara dysponuje trzema salami operacyjnymi.
Każda z sal operacyjnych posiada systemy, które chronią pacjenta i pole operacyjne
przed ewentualnymi zakażeniami oraz poprawiają komfort pracy całemu zespołowi lekarskiemu i pielęgniarskiemu.
W każdej z sal możliwe jest wykonanie prawie każdego zabiegu operacyjnego. Sprzęt oraz narzędzia chirurgiczne używane podczas zabiegów zawsze są sterylne, dzięki dostępności sterylizatorni znajdującej sią na bloku operacyjnym.