Warning: Attempt to read property "ID" on null in /home/cmklara/ftp/domains/cm-klara.pl/public_html/wp-content/uploads/visualcomposer-assets/addons/dynamicFields/dynamicFields/Fields/Images.php on line 436

Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /home/cmklara/ftp/domains/cm-klara.pl/public_html/wp-content/uploads/visualcomposer-assets/addons/dynamicFields/dynamicFields/Fields/Images.php on line 437
OPERACJE PRZEPUKLIN METODĄ LAPAROSKOPOWĄ W CM KLARA - rozmowa z dr Wojciechem Kowalewskim. - Centrum Medyczne Klara Częstochowa

OPERACJE PRZEPUKLIN METODĄ LAPAROSKOPOWĄ W CM KLARA - rozmowa z dr Wojciechem Kowalewskim.

Operacja przepuklin metodą laparoskopową – nowoczesna, małoinwazyjna metoda dostępna w CM Klara w Częstochowie.

Przepukliny pachwinowe stanowią jedno z najczęstszych schorzeń chirurgicznych na świecie, a operacje naprawcze przepuklin pachwiny są jednym z najczęstszych powodów interwencji zabiegowych w codziennej praktyce chirurgicznej.

Ryzyko wystąpienia przepukliny w ciągu całego życia wynosi 27% dla mężczyzn i 3% dla kobiet.

W Polsce jest to, obok usunięcia pęcherzyka żółciowego, najczęściej wykonywany typ operacji.

Z szacunkowych danych wynika, że zaledwie kilkanaście spośród ponad sześciuset ośrodków chirurgicznych w Polsce zapewnia swoim pacjentom możliwość laparoskopowych rekonstrukcji pachwiny, a odsetek chirurgów posługujących się sprawnie tą techniką stanowi poniżej 1% ogółu.

O operacjach przepuklin metodą laparoskopową rozmawiamy z dr Wojciechem Kowalewskim, specjalistą chirurgii ogólnej, specjalistą chorób naczyń – angiologiem.

  • Zgodnie ze światowymi standardami ponad 95% przepuklin pachwinowych powinno się obecnie operować metodą laparoskopową,  a 5% metodą klasyczną, niestety w Polsce jest odwrotnie.

Chcemy ten trend odwrócić.
Dlatego podjęliśmy współpracę z Centrum Medycznym Klara w Częstochowie, gdzie w profesjonalnych, nowoczesnych i bezpiecznych warunkach będziemy przeprowadzać operacje przepuklin metodą laparoskopową.
Ośrodek ten dysponuje profesjonalną salą operacyjną do wykonania zabiegów chirurgicznych, oddziałem chirurgii jednego dnia, z pojedynczymi salami chorych, z pełnym węzłem sanitarnym oraz wykwalifikowaną kadrą lekarską i pielęgniarską.

  • Jakie zabiegi laparoskopowe będą wykonywane w CM Klara?

W Centrum Medycznym Klara będziemy operować laparoskopowo przepukliny pachwinowe, udowe, pępkowe czy brzuszne. Wszystkie zabiegi będą przeprowadzane zgodnie z aktualnymi standardami ich leczenia.

  • Czym jest przepuklina?

Przepuklina jest to nieprawidłowe przemieszczenie zawartości jam ciała przez naturalne lub nabyte otwory w powłokach. Przepuklina pachwiny (pachwinowa lub udowa) to uwypuklenie otrzewnej (błony wyścielającej jamę brzuszną) w przedniej ścianie brzucha w okolicy pachwiny.

Zwykle objawem przepukliny jest uwypuklenie powłok brzucha zwiększające swoje rozmiary podczas kaszlu. Czasami jedynym objawem jest ból podbrzusza bez uwypuklenia.

Przepukliny możemy podzielić na pierwotne i wtórne.
Pierwotne powstają z powodu zaburzeń syntezy czy nieprawidłowego dojrzewania kolagenu – podstawowej struktury tkanki łącznej, która odpowiada za utrzymanie naszego ciała w całości.
Wtórne – są najczęściej wynikiem zabiegu operacyjnego kiedy dochodzi do rozcięcia powłok na dużym odcinku, a następnie niepełnowartościowego ich zrośnięcia się co doprowadza do nieprawidłowego uwypuklenia powłok brzusznych, przez które mogą wchodzić do worka przepuklinowego różne struktury czy narządy jamy brzusznej najczęściej jest to tkanka tłuszczowa ale może to być również jelito cienkie, grube lub inne narządy.

Z badań wynika, że ok. 20 proc. chorych, którzy przeszli operacje brzucha, wcześniej lub później taką przepuklinę nabywają.
Na początku jest to drobne i niewielkie uwypuklenie, pojawiające się podczas kaszlu czy kichania, wysiłku fizycznego które możemy odprowadzić do brzucha przez ucisk palcem. Warto jednak pamiętać, że przepuklina nie jest defektem kosmetycznym, ale stanowi potencjalne zagrożenie wystąpienia groźnych powikłań.
Najpoważniejszym powikłaniem u chorych z przepukliną jest uwięźnięcie w niej pętli jelitowej i martwica jelita prowadząca do zapalenia otrzewnej (bolesny guz przepuklinowy, którego nie da się odprowadzić do jamy brzusznej), konieczny jest wówczas zabieg operacyjny w trybie doraźnym, przeprowadzany zwykle podczas ostrego dyżuru chirurgicznego. Ryzyko uwięźnięcia w ciągu całego życia wynosi nawet 20%, wszystkich pacjentów z przepukliną, dlatego zalecane jest operowanie przepukliny w trybie planowym, zanim dojdzie do tego powikłania, a ryzyko powikłań po zabiegu w trybie pilnym jest większe niż po zabiegu przeprowadzanym w trybie planowym, po odpowiednim przygotowaniu chorego.

  • Jaka jest przewaga zabiegów laparoskopowych nad zabiegami wykonywanymi metodą tradycyjną?

Niewątpliwą przewagą operacji wykonywanych metodą laparoskopową są mniejsze dolegliwości bólowe w początkowym okresie po operacji, dzięki czemu skróceniu ulega czas hospitalizacji i rekonwalescencji, zaś powrót do pracy zawodowej może nastąpić znacznie szybciej. Dodatkowo w metodach małoinwazyjnych odnotowuje się mniej zakażeń miejsca operowanego. Warto również odnotować, że metody laparoskopowe są również szczególnie zalecane dodatkowo w konkretnych sytuacjach klinicznych, takich jak w naprawie przepuklin obustronnych, nawrotach po operacjach z dostępu klasycznego i operacjach przepuklin pachwiny u kobiet. Mimo to, blisko połowa chirurgów w Polsce nawet nie informuje operowanych przez siebie pacjentów o możliwości leczenia laparoskopowego tego schorzenia.

  • Dlaczego zabieg laparoskopowy jest lepszy dla pacjenta?

Po pierwsze, to najmniej inwazyjna metoda pozwalająca na bardzo szybki powrót do pełnej aktywności i sprawności fizycznej, czyli na powrót do pracy i normalnego funkcjonowania. Drugim powodem jest zmniejszenie bólu pooperacyjnego i krótszy pobyt w szpitalu. Laparoskopia zmniejsza także ilość powikłań pooperacyjnych, w postaci zakażeń ran, krwiaków czy surowiczaków. Przede wszystkim ma najmniejszy odsetek nawrotów przepuklin z pośród wszystkich rodzajów operacji naprawczych szacowany na ok. 1-2%.
Sztandarowym przykładem może być operacja Roberta Lewandowskiego, który w ubiegłym roku miał taki zabieg wykonany, a po dwóch tygodniach wrócił do treningów, a po trzech zagrał pełny mecz.

  • Jak wygląda operacja przepukliny metodą laparoskopową?

Zabieg wykonywany jest przez 3 nacięcia powłok na długości 0,5-1,5cm. Przez jedno z nich wprowadza się optykę laparoskopową (urządzenie chirurgiczne z kamerą na końcu), który pozwala uwidocznić przepuklinę od „wewnątrz”. Przez inne małe cięcia wprowadza się narzędzia chirurgiczne, które służą do preparowania tkanek i wprowadzenia siatki chirurgicznej. Siatka jest umieszczana przed przepukliną tak, że pokrywa miejsce ubytku w powłokach, najczęściej nie wymaga specjalnego mocowania (samo ciśnienie wewnątrz brzucha dociska ją do wrót przepukliny) czasami przymocowywana jest specjalnym chirurgicznym klejem lub szwami i po pewnym czasie zrasta się z otaczającymi tkankami, stwarzając silną zaporę przed nawrotem schorzenia. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym, w trybie chirurgii jednodniowej.
Atutem laparoskopii jest fakt, iż nie istnieją przy tej metodzie bariery wiekowe czy też płciowe.

  • Jak przebiega kwalifikacja do operacji przepukliny metodą laparoskopową?

Do zabiegu kwalifikuje lekarz, specjalista chirurgii, na podstawie wywiadu, bezpośredniego badania chorego, oraz wykonując USG jamy brzusznej i dynamiczne USG pachwiny, podczas którego ocenia wielkość wrót i worka przepukliny, jej rodzaj; prosta, skośna, udowa, brzuszna, czy inna (np. Spiegela). co zawiera w worku, czy jest obustronna czy jednostronna (dwustronną można zaopatrzyć jednoczasowo).
Kwalifikację musi też przeprowadzić specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, bo zabieg laparoskopowy wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i przeciwwskazania do takiego rodzaju znieczulenia są też przeciwwskazaniem do tej metody leczenia (operację przepukliny metodą tradycyjną, otwartą można wykonać w znieczuleniu przewodowym, czyli pacjent jest znieczulony „od pasa w dół”. Względnym przeciwwskazaniem do laparoskopii mogą być też liczne zrosty np. po wcześniejszych operacjach.

  • Ile kosztuje operacja przepukliny metodą laparoskopową?

Cena operacji przepukliny metodą laparoskopową uzależniona jest od wielu czynników i każdorazowo ustalana jest indywidualnie podczas konsultacji z chirurgiem ogólnym.

W celu uzyskania szczegółowych informacji lub ustalenia terminu konsultacji z dr Wojciech Kowalewskim zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego:
Rejestracja
tel. 34 534 50 00 , 88 734 5000
e-mail: rejestracja@cm-klara.pl
lub
Koordynator ds. usług medycznych, Iwona Wieloch
tel. 34 534 50 15
e-mail: zabiegi@cm-klara.pl

Centrum Medyczne KLARA

ul. Wały Gen. Dwernickiego 43/45

Godziny pracy:

Poniedziałek08:00 - 20:00
Wtorek08:00 - 20:00
Środa08:00 - 20:00
Czwartek08:00 - 20:00
Piątek08:00 - 20:00
Sobota-Niedzielanieczynne

Centrum Medyczne KLARA Północ

ul. Gen. Sosabowskiego 21

Godziny pracy:

Poniedziałek08:00 - 20:00
Wtorek08:00 - 20:00
Środa08:00 - 20:00
Czwartek08:00 - 20:00
Piątek08:00 - 20:00
Sobota-Niedzielanieczynne
Ważne linki

Centrum Medyczne Klara jest marką działającą w ramach firmy
JST Sp. z o.o. z siedzibą w Częstochowie przy ul. Wały Generała Józefa Dwernickiego 43/45
NIP: 2050001528 | REGON: 240845266 | KRS: 0000293729

Design by InterAktywni Sp. z o.o. @2022 All Rights Reserved