OFERTA DLA FIRM
CENTRUM MEDYCYNY PRACY
Centrum Medycyny Pracy i Profilaktyki Zdrowia powstało w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na usługi medycyny pracy dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Naszym celem jest zapewnienie opieki firmom oraz troska o zdrowie ich pracowników.
Jesteśmy świadomi, jak cenny jest czas dla naszych klientów. W ramach naszych usług oferujemy badania wstępne dla nowo zatrudnianych pracowników, które pozwalają ocenić ich zdolności do wykonywania określonych zadań oraz wykryć ewentualne czynniki ryzyka. Przeprowadzamy również badania okresowe, które pozwalają monitorować stan zdrowia pracowników na przestrzeni czasu. Dodatkowo, oferujemy badania kontrolne, które są istotne w przypadku chorób zawodowych lub kontuzji.
WIZYTA W CENTRUM MEDYCYNY PRACY
ul. Gen. Sosabowskiego 21
42-202 Częstochowa
08:00 - 15:30
Barbara Mofina
Kierownik Administracyjny Medycyny Pracy
+48 34 534 50 11
barbara.mofina@cm-klara.pl
ZAKRES USŁUG
ZAKRESY BADAŃ, KTÓRE PRZEPROWADZAMY W NASZEJ SIEDZIBIE W CIĄGU 1 DNIA:
- badania wstępne, okresowe i kontrolne
- badania laboratoryjne i diagnostyczne
- badania sanitarno-epidemiologiczne
- badania psychotechniczne
- badania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców
- badania lekarzy specjalistów
BADANIA DIAGNOSTYCZNE
DLA PRACOWNIKÓW:
- kompleksowe badania laboratoryjne
- badania wzroku z oceną widzenia zmierzchowego i olśnienia
- badania psychotechniczne
- badania sanitarno-epidemiologiczne
- badania audiometryczne
- EKG wysiłkowe
- spirometria
SPECJALISTYCZNE BADANIA LEKARSKIE:
- okulistyczne
- laryngologiczne
- neurologiczne
DODATKOWO WYKONUJEMY:
- badania lekarskie kandydatów, uczniów i studentów, którzy w trakcie nauki mają kontakt z czynnikami szkodliwymi, uciążliwymi i niebezpiecznymi dla zdrowia
W ramach świadczeń poradni medycyny pracy wykonujemy:
- badania okresowe, wstępne,
- kontrolne, końcowe
- sanitarno epidemiologiczne
- wysokościowe
- kierowców wszystkich kategorii ( A, A1, B, B1, T, B+E, C, C1, D, D1, C+E, D+E )
- operatorów wózków widłowych
- osób rozpoczynających naukę w szkołach wyższych
- badania kandydatów do szkół ponadpodstawowych
- badania kandydatów na instruktorów lub egzaminatorów ubiegających się o prawo jazdy
- operatorów wózków widłowych
- badania strażników miejskich i kandydatów na strażników
- kierowców, osób pracujących na wysokości
- badania osób którym cofnięto uprawnienia do prowadzenia pojazdami mechanicznymi
- badania wstępne, okresowe, kontrolne studentów
- badania w zakresie HIV, HBC, HVV, gruźlicy
- szczepienia profilaktyczne przeciwko grypie, żółtaczce, tężcowi, gruźlicy
- udział w komisjach BHP
- wizytacja stanowisk pracy
- ocena i analiza stanowisk pracy
- badanie dla narażonych na kontakt z promieniowaniem jonizującym
bADANIA WSTĘPNE I OKRESOWE - OBOWIĄZEK PRACODAWCY
Kodeks pracy na mocy art. 229 nakłada na pracodawcę obowiązek kierowania pracowników na wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie.
Muszą być one wykonywane przez lekarzy medycyny pracy o kwalifikacjach określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. Nie znaczy to jednak, że pracownikowi przysługuje prawo wyboru lekarza do wykonania badania. Kwestię tę reguluje ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 125, poz. 1317 z późn. zm.). Zgodnie z art. 12 wskazanej ustawy badania okresowe, wstępne i kontrolne pracowników oraz inne świadczenia zdrowotne są wykonywane na podstawie pisemnej umowy zawartej przez podmiot obowiązany do ich zapewnienia, o którym mowa w art. 5 ust. 2 (m.in. pracodawcę), z podstawową jednostką służby medycyny pracy.
Zawieranie tego typu umów ma na celu w szczególności kontrolę wypełniania przez pracodawców obowiązku zapewnienia pracownikom profilaktycznej ochrony zdrowia, a także umiejscowienie dokumentacji medycznej wszystkich pracowników w jednym miejscu na wypadek konieczności dokonania kontroli stanu zdrowia.
Kierowanie pracowników do odrębnych jednostek jest niedozwolone oraz może stanowić podstawę do zakwestionowania badania dokonanego przez wskazaną jednostkę.
DOKUMENTY DO POBRANIA
INFORMACJE DLA PRACOWNIKÓW
Poniżej zamieszczamy najważniejsze informacje dla osób, które będą wykonywać badanie z zakresu medycyny pracy.
Jak się przygotować do badania?
Badania profilaktyczne wykonujemy tylko pacjentom z ważnym skierowaniem wystawionym przez pracodawcę.
Prosimy o zabranie ze sobą dowodu osobistego lub innego dokumentu z nr PESEL oraz zdjęciem. W celu sprawnego przeprowadzenia badania oraz skróceniu czasu oczekiwania, proszę umówić się telefonicznie na wizytę u lekarza specjalisty - tel. 881 401 600 lub 34 334 30 900. Rejestracja czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 08.00 – 15.30.
Do rejestracji telefonicznej lub osobistej proszę przygotować skierowanie od pracodawcy, w celu przedstawienia zagrożeń występujących na stanowisku.
Badania laboratoryjne wykonujemy na miejscu. W celu wykonania badania moczu prosimy być na czczo o w razie konieczności wynikającej ze stanowiska prosimy o zabranie próbki moczu ze sobą.
Do badań sanitarno – epidemiologicznych niezbędne jest skierowanie do celów sanitarno-epidemiologicznych oraz wynik badania na nosicielstwo (badania kału) – dotyczy stanowisk pracy w kontakcie z żywnością oraz pracy z dziećmi do 7 roku życia.
Jeżeli pacjent posiada własne wyniki laboratoryjne lub orzeczenia innych lekarzy specjalistów np. badania psychotechniczne, proszony jest o zabranie ich ze sobą (do wglądu).
Pracownik, który będzie miał wykonywane badania diagnostyczne krwi powinien być 4 godziny przed badaniem na czczo.
Badania wysokościowe - najważniejsze informacje.
Od 16 grudnia 2020 r. weszły w życie przepisy regulujące zmiany w zakresie badań profilaktycznych min. badań wysokościowych. Wypełniając skierowanie na badanie profilaktyczne dla pracownika, który wykonuje prace na wysokości (czyli powyżej 1m), należy wpisać "praca na wysokości", nie trzeba już precyzować, czy jest to praca do 3m czy powyżej 3m.
Lekarze medycyny pracy mogą sami skierować pracownika na specjalistyczne badania konsultacyjne otolaryngologiczne, neurologiczne, okulistyczne, dermatologiczne, alergologiczne lub psychologiczne. Nie muszą już korzystać z konsultacji lekarzy specjalistów.
Częstotliwość badań profilaktycznych dla pozostałych czynników niebezpiecznych, szkodliwych i uciążliwych także została zmieniona. Częstym kryterium wykonania specjalistycznych badań związanych z tymi czynnikami jest wiek pracownika.
Przeciwwskazaniem do pracy na wysokości są:
- wady wzroku wymagające stałego noszenia szkieł korekcyjnych - okularów (nie dotyczy soczewek kontaktowych)
- brak widzenia obuocznego, zez lub niedowidzenie
- przyczyny neurologiczne (padaczka)
Badania dla kierowców - najważniejsze informacje.
Zapewniamy kompleksową opiekę medyczną dla kierowców wszystkich kategorii. W przyjaznej atmosferze, w ciągu jednego dnia przeprowadzimy wszystkie badania, takie jak: badania psychotechniczne, badanie lekarza orzekającego kierowców, badania okulistyczne w tym badanie wrażliwości na zmierzch i olśnienie, badania neurologiczne, badania laryngologiczne oraz badania laboratoryjne.
Takim badaniom wykonywanym przez uprawnionego lekarza medycyny pracy podlegają kierowcy, którzy np.:
- ubiegający się o prawo jazdy kat. C, C+E (do kwalifikacji wstępnej czy w ramach szkoleń okresowych); w tym przypadku przeprowadza się także psychotesty ( badania psychologiczne )
- przedłużający uprawnienia do prowadzenie pojazdu kat. C, C+E
- ubiegają się o uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami silnikowymi, motorowerami
- osoby przedłużające ważność prawa jazdy określonej kategorii
- ubiegają się o przywrócenie cofniętego uprawnienia do kierowania pojazdem
- osoby posiadające prawo jazdy kat. A,A1,B,B1,B+E,T, kierujące pojazdem w ramach obowiązków służbowych (dotyczy to także osób, z którymi pracodawca ma podpisaną umowę cywilnoprawną, a która to osoba wykorzystuje swój lub pracodawcy pojazd w celach służbowych)
Zapewniamy kompleksową opiekę medyczną dla kierowców wszystkich kategorii. W przyjaznej atmosferze, w ciągu jednego dnia przeprowadzimy wszystkie badania, takie jak: badania psychotechniczne, badanie lekarza orzekającego kierowców, badania okulistyczne w tym badanie wrażliwości na zmierzch i olśnienie, badania neurologiczne, badania laryngologiczne oraz badania laboratoryjne.
Jak wyglądają badania lekarskie kierowców?
Badanie kierowcy nie trwa długo, jednak należy zgłosić się na nie na czczo, w jego trakcie:
- lekarz oceni funkcjonowanie zmysłów: wzroku, słuchu, równowagi i twoją ogólną sprawność,
- sprawdzimy stężenie cukru we krwi oraz jej ciśnienie,
- przeprowadzimy wywiad, by zdiagnozować ogólny stan zdrowia.
Na badanie należy zabrać ze sobą dokumenty tożsamości oraz w przypadku przedłużenia terminu ważności prawa jazdy – stary dokument. Przydatne mogą też okazać się dokumentacja medyczna lub zaświadczenie lekarza prowadzącego, jeśli cierpisz na poważniejsze dolegliwości. Jeśli chorujesz na cukrzycę, niezbędna będzie karta diabetologiczna od twojego lekarza prowadzącego.
Odwołanie od orzeczenia
Po przeprowadzeniu badania lekarskiego, niezbędnych badań specjalistycznych i diagnostycznych, lekarz wydaje zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy lub o przeciwwskazaniach do pracy.
Jeżeli osoba zainteresowana lub pracodawca nie zgadza się z treścią zaświadczenia to:
W ciągu 7 dni od daty wydania zaświadczenia, może wystąpić z wnioskiem o ponowne badanie lekarskie i wydanie zaświadczenia do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy.
Wniosek składa się za pośrednictwem lekarza, który wydał zaświadczenie. Ponowne badania lekarskie muszą być wykonywane w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku.
Badanie te są bezpłatne. Wydane tą drogą zaświadczenie jest ostateczne.
INFORMACJE DLA PRACODAWCÓW
Współpraca w zakresie medycyny pracy oraz wykonywania badań profilaktycznych dla pracowników firm wszystkich branż.
Kompleksowa opieka medyczna dla Pacjentów indywidualnych i przedsiębiorstw, w oparciu o zespół lekarzy, personel pomocniczy oraz aparaturę diagnostyczną.
Badania wykonywane są w ciągu jednego dnia, a Pacjenci umawiani są na konkretne dni oraz godziny.
Jak umówić pracownika na badanie / podpisać umowę?
W celu zawarcia umowy w zakresie Medycyny Pracy proszę o wysłanie zapytania pod adres barbara.mofina@cm-klara.pl lub skontaktować się telefonicznie z Kierownikiem Administracyjnym Medycyny Pracy:
- Pani Barbara Mofina
tel. 34 534 50 11
poniedziałek – piątek godz. 08:00 – 16:00.
Cena za badania zależna jest od stanowiska danego pracownika. Poradnia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 07:30 – 15:30. Rejestracja do Centrum Medycyny Pracy i Profilaktyki Zdrowia odbywa się telefonicznie pod numerem 881 401 600 lub 34/ 34 30 900, osobiście.
Do rejestracji telefonicznej lub osobistej proszę przygotować skierowanie od pracodawcy, w celu przedstawienia zagrożeń występujących na stanowisku.
W ramach badań profilaktycznych, na podstawie których wystawiane są orzeczenia lekarskie, wykonywane są konsultacje specjalistyczne (laryngologa, okulisty, neurologa), oraz pobranie materiału do badań laboratoryjnych, badania EKG, badania spirometryczne i audiometryczne oraz badania dla osób narażonych na promieniowanie jonizujące.
W ramach poradni medycyny pracy pacjent może być przyjęty na podstawie umowy pomiędzy Pracodawcą a Centrum Medycznym Klara.
Warunkiem przyjęcia pacjenta jest posiadanie skierowania na badania. Skierowanie musi zawierać :
- wszystkie niezbędne dane i informacje o stanowisku pracy
- dane identyfikacyjne pracownika z numerem PESEL
- wymagane pieczątki (pieczęć firmy z REGONEM) oraz podpisem osoby upoważnionej do wystawienia skierowania
- narażenia występujące na stanowisku a) przekazywania informacji o występowaniu czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych wraz z aktualnymi wynikami badań i pomiarów tych czynników.
Jak przygotować pracownika do badań?
Każdemu pracownikowi należy wystawić skierowane na badania – formularz skierowania do pobrania.
W celu skróceniu oczekiwania na lekarza specjalistę, każdy pracownik ma obowiązek być umówiony telefonicznie przez pracodawcę lub samodzielnie, przynajmniej z kilkudniowym wyprzedzeniem.
Rejestracji dokonujemy telefonicznie pod numerem 881 401 600 lub 34 – 34 30 900 w godz. 08.00 – 15.30.
Pracownik, który będzie miał wykonywane badania diagnostyczne krwi powinien być 4 godziny przed badaniem na czczo.
Jak wypełnić skierowanie na badania lekarskie?
Pracodawca ma obowiązek wydać pracownikowi skierowanie na badania w dwóch egzemplarzach. Jeden jest przeznaczony dla lekarza medycy pracy przeprowadzającego badania, natomiast drugi zachowuje pracownik. Pracodawca wykonuje kopię wydanego skierowania i przechowuje je w aktach osobowych wraz z orzeczeniem lekarski.
Na samym początku należy wskazać, na jaki rodzaj badań jest kierowany pracownik. Wyróżniamy cztery rodzaje:
- wstępne – na te badania kierowany jest pracownik na początku zatrudnienia lub przy zmianie stanowiska
- okresowe – po upływie ważności badań wstępnych,
- kontrolne – w pozostałych przypadkach, np. gdy pracownik wraca do pracy po chorobie dłuższej niż 30 dni.
- badanie do celów sanitarno – epidemiologicznych
Skierowanie na badania powinno zawierać w pierwszej części dane osobowe pracownika:
- imię i nazwisko,
- numer PESEL, a w przypadku osoby, której nie nadano numeru PESEL, należy podać serię i nazwę dokumentu stwierdzającego tożsamość, natomiast w przypadku osoby przyjmowanej do pracy – datę urodzenia,
- adres zamieszkania - w przypadku osoby przyjmowanej do pracy,
- stanowisko pracy.
W części dotyczącej określenia stanowiska/stanowisk pracy należy wymienić rodzaje wykonywanych prac lub podstawowe czynności. Jeśli życzycie sobie aby jakieś informacji np. praca na wysokości były w pisane na orzeczeniu – proszę właśnie w stanowisku wpisać tę informację.
Skierowanie na badania musi również zawierać opis warunków pracy uwzględniający informacje o występowaniu na stanowisku/stanowiskach pracy czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy.
Opis warunków pracy:
I., II., III. Czynniki fizyczne, pyły, czynniki chemiczne: należy wpisać wyniki ostatnich pomiarów, podając nazwę czynnika i wielkość narażenia: stężenie lub natężenie (parametry, wielkość i jednostkę), krotność wartości dopuszczalnej.
IV. Czynniki biologiczne: należy wpisać nazwy lub rodzaje czynników, a także źródło czynnika.
V. Inne czynniki, w tym niebezpieczne: należy wymienić czynniki niebezpieczne i uciążliwe oraz inne wynikające ze sposobu wykonywania pracy.
Łączna liczba czynników niebezpiecznych: należy wprowadzić łączną liczbę czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy wskazanych w skierowaniu.
WIZYTA W CM KLARA PÓŁNOC
ul. Gen. Sosabowskiego 21
42-202 Częstochowa
08:00 - 15:30