Metoda niszczenia komórek nowotworowych przy pomocy impulsów elektrycznych
Centrum Chirurgii w CM Klara
W ramach CM Klara w Częstochowie funkcjonuje Centrum Chirurgii, w którym wykorzystujemy rozwiązania z zakresu chirurgii i medycyny, aby móc zaoferować naszym Pacjentom alternatywę do klasycznych zabiegów chirurgicznych.
Sposób działania
Urządzenie niszczy komórki nowotworowe za pomocą bardzo krótkich impulsów prądu elektrycznego o wysokim napięciu.
Impulsy te przepływają pomiędzy elektrodami (cienkimi igłami) umieszczonymi w ściśle wyznaczonym obszarze w okolicy guza.
Co leczymy wykorzystując metodę impulsów elektrycznych?
Urządzenie znajduje zastosowanie u pacjentów zmagających
się z nowotworem prostaty oraz nowotworami wewnętrznych narządów jamy brzusznej,
w tym trzustki oraz wątroby
Nowotwory trzustki
Nowotwory prostaty
Nowotwory wątroby
Sposób działania
Ta metoda polega na niszczeniu komórek nowotworowych za pomocą bardzo krótkich impulsów prądu elektrycznego o wysokim napięciu. Impulsy te przepływają pomiędzy elektrodami (cienkimi igłami) umieszczonymi w ściśle wyznaczonym obszarze w okolicy guza.
Urządzenie powoduje trwałe i nieodwracalne otwarcie porów w błonie komórkowej, prowadząc do jej zwiększonej przepuszczalności, a w efekcie do obumarcia komórek nowotworowych, które w sposób naturalny usuwane są z organizmu przez układ chłonny człowieka. Oddziaływanie na guza występuje na poziomie komórkowym. Aparatura wysyła impulsy elektryczne, które oddziałują tylko na chore tkanki i powodują wybiórcze likwidowanie tylko komórek nowotworowych bez uszkodzenia naczyń krwionośnych, mięśni i nerwów.
Właśnie dlatego, w odróżnieniu od innych metod niszczenia guzów (ablacji), dzięki temu systemowi, Pacjenci, którzy nie zostali zakwalifikowani do operacji, ze względu na umiejscowienie zmian nowotworowych w bliskim sąsiedztwie ważnych struktur anatomicznych mogą zostać poddani tej metodzie.
DLA KOGO POLECANA JEST TA METODA?
- Dla pacjentów w każdym wieku
- Dla pacjentów z guzami pierwotnymi i wtórnymi
- Dla pacjentów z guzami w pobliżu krytycznych struktur anatomicznych
- Dla pacjentów niezakwalifikowanych do tradycyjnych operacji
leczeniE NOWOTWORÓW TRZUSTKI
Ten sposób znajduje zastosowanie w leczeniu guzów narządów jamy otrzewnowej, w tym guzów zlokalizowanych w tkance trzustki.
Zastosowanie metody w terapii trzustki pozwala na:
Dokonywanie nietermicznej ablacji guzów w tzw. trudnych lokalizacjach - bezpośrednie sąsiedztwo m.in. przewodów wyprowadzających enzymy trzustkowe,
ograniczenie ryzyka wystąpienia powikłań, dzięki unikalnej technice tj. zaoszczędzania
struktur kolagenowych, w stosunku do tradycyjnych zabiegów,
zminimalizowanie ryzyka uszkodzeń ważnych struktur anatomicznych istotnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, m. in. naczyń krwionośnych,
mięśni i nerwów.
Zastosowanie w przypadku guzów zlokalizowanych w trzustce może mieć charakter:
- Leczenia radykalnego w nowotworach pierwotnych powstających w narządach „de novo”.
- Waporyzacja pojedynczego, pierwotnego ogniska guza ma na celu całkowite wyleczenie chorego leczenia paliatywnego w przerzutach narządowych.
- Waporyzacja w terapii paliatywnej pozwala na przedłużenie życia chorego oraz niekiedy na zmniejszenie dolegliwości związanych z obecnością guza.
leczeniE RAKA PROSTATY
System znajduje zastosowanie w leczeniu raka prostaty ograniczonym
do narządu zarówno w przypadku guzów zdiagnozowanych pierwotnie jak i zmian o charakterze nawrotowym po uprzednim zastosowaniu innych form terapii.
W przypadku raka prostaty istnieją dwie podstawowe techniki wykonywania zabiegu:
- Leczenie ogniskowe - wykonywane przez większość ośrodków posługujących się ta metoda leczenia. Technika ta polega na zniszczeniu samego ogniska nowotworu w tkance prostaty.
Pozwala na przeprowadzenia zabiegu w sposób minimalnie inwazyjny, nie powodujący powikłań i pozwalający z wysokim prawdopodobieństwem na pełne zachowanie funkcji fizjologicznych, takich jak prawidłowe oddawanie moczu, trzymanie moczu i potencja.
Technika ogniskowa możliwa jest do zastosowania u chorych, u których na podstawie oceny badań mikroskopowego materiału uzyskanego podczas biopsji stercza,
a także wykonanych badań obrazowych (najczęściej rezonansu magnetycznego) potwierdzono wysokie prawdopodobieństwo występowania guza o charakterze jednoogniskowym. - Leczenie (ablacja) całej struktury stercza
leczenie NOWOTWORÓW WĄTROBY
System ten znajduje zastosowanie w leczeniu guzów narządów jamy otrzewnowej, w tym guzów zlokalizowanych w miąższu wątroby.
Zastosowanie tego systemu w terapii nowotworów watroby pozwala na:
- dokonywanie nietermicznej ablacji guzów w tzw. trudnych lokalizacjach
- bezpośrednie sąsiedztwo m. in. naczynia krwionośne, wnęki wątroby, przewody żółciowe czy przewody wątrobowe. - ograniczenie ryzyka wystąpienia powikłań, dzięki technice zaoszczędzania struktur kolagenowych.
- zminimalizowanie ryzyka uszkodzeń ważnych struktur anatomicznych istotnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, m. in. naczyń krwionośnych, mieśni i nerwów.
Metoda zastosowana w przypadku guzów zlokalizowanych w miąższu wątroby może mieć charakter:
- Leczenia radykalnego w nowotworach pierwotnych powstających w narządach "de novo".
- Waporyzacja pojedynczego, pierwotnego ogniska guza ma na celu całkowite wyleczenie chorego leczenia paliatywnego w przerzutach narządowych.
- Waporyzacja w terapii paliatywnej pozwala na przedłużenie życia chorego oraz niekiedy na zmniejszenie dolegliwości związanych z obecnością guza.
WIZYTA W CM KLARA
ul. Wały Gen. Dwernickiego 43/45
42-202 Częstochowa
+48 34 534 50 00
+48 887 345 000
rejestracja@cm-klara.pl